Aromterapija

Aromātterapija ir terapijas metode, kas iedarbojas uz organismu vairākos līmeņos un ārstē vienlaikus prātu, emocijas un ķermeni. Mūsdienās mēs aizvien vairāk pievēršamies cilvēka vispusīgai ārstēšanai, jo slimnieka personību vērtējam kā vienotu veselumu visos līmeņos.

Ļoti svarīga ēterisko eļļu īpašība ir tā, ka iesūcoties cauri ādas slāņiem, tās iekļūst tieši asinsrites sistēmā, tādēļ tām ir ātra iedarbība.

Aromātiskās eļļas uz cilvēku iedarbojas gaistoši un netverami. Tās palīdz atgūt emocionālo līdzsvaru, nomierina un remdē fizisko nogurumu.

 

aromterapija

 

Vispopulārākās ir saldā mandeļu eļļa, ko iegūst no saldajām mandelēm, un lavandas eļļa. Saldā mandeļu eļļa ir labs līdzeklis sejas kopšanai.

Lavandas eļļu lieto kā pretsāpju līdzekli, imunitātes stiprināšanai, sēnīšu novēršanai, apdegumu ārstēšanai. Tai ir ļoti plaša spektra iedarbība. Lavandai ir nomierinoša un antidepresīva iedarbība.

Mežrozītes ir plaši pazīstams pretiekaisuma un pretsāpju līdzeklis.

Jasmīns stiprina jūtas, nomierina nervu sistēmu, uzlabo miegu, atbrīvo no spriedzes un depresijas.

Ģerānijas eļļai piemīt savelkoša, drenējoša, asinsriti aktivizējoša iedarbība.

Baltā muskusa eļļai ir tonizējoša, ādu un audus nostiprinoša iedarbība. Rozes eļļu lieto pie depresijas, apātijas, galvassāpēm, hroniska klepus, nakts murgiem, bezmiega. Šis aromāts arī normalizē arteriālo spiedienu.

Saldā apelsīna eļļa harmonizē, attīra un relaksē. Greipfrūtu eļļai piemīt antiseptiska, bakteriāla, attīroša iedarbība. Īpaši ieteicama masāža ar šo eļļu pēc diētas kursa – āda atgūst elastīgumu un dabisko mitrumu.

Sandalkoka eļļa harmonizē, nomierina, attīra. Stresu novērš un laimes izjūtu rada endorfīni, kas izdalās jasmīna, pačūlijas un muskatsalvijas ietekmē.

Aromterapija palīdz gripas un vīrusu infekciju laikā – profilaksei un saaukstēšanās slimību ārstēšanai. Cilvēki, kas gripas laikā pielieto aromterapiju, izārstējas 3 reizes ātrāk. Dabiskās ēteriskās eļļas izraisa terapeitisku iedarbību uz cilvēka organismu. Jāatceras, ka dabiskās ēteriskās eļļas iedarbība ir ļoti stipra, un parasti procedūras laikā pietiek izmantot 2-3 pilienus.

Aromterapija ir specifiska ārstēšanas metode, un jebkuru eļļu nevar lietot visiem cilvēkiem. Visalerģiskākās eļļas ir mandarīnu, kanēļa, rozmarīna, timiāna un citrona. Arī rožu eļļai ir ļoti ass un pārsātināts aromāts, kas var radīt spēcīgas galvassāpes.

Vienmēr jāatceras, ka eļļām ir jābūt atšķaidītām un tās nedrīkst būt pārāk lielā koncentrācijā. Eļļām ir jāiztvaikojas viegli un nemanāmi. Tāpat būtiski ir atcerēties, ka ēteriskās eļļas neizmanto zīdaiņu tuvumā.

Ēterisko eļļu pareiza lietošana:

  • uzlabo prāta spējas (domāšanu, atmiņu, uzmanības koncentrēšanu);
  • palēnina organisma novecošanas procesu;
  • kopj un saudzē sejas un ķermeņa ādu;
  • nomierina un ļauj atslābināties;
  • pastiprina dzimumtieksmi un juteklību;
  • stiprina imunitāti, optimāli pastiprina organisma aizsargspējas – pretošanos slimībām. Iekļūstot asinsrites un limfātiskajā sistēmā, tās iznīcina toksīnus, stimulē asinsriti un leikocītu veidošanos asinīs.